کلاهبردار میلیاردی توسط پلیس در کرج دستگیر شد - ژولی پولی

کلاهبردار میلیاردی توسط پلیس در کرج دستگیر شد

کلاهبردار میلیاردی توسط پلیس در کرج دستگیر شد

۲۵ دی ۱۳۹۹

رئیس پلیس آگاهی استان البرز از دستگیری فردی که با سوءاستفاده از موقعیت شغلی‌اش از ۲۸ نفر به مبلغ ۲۲۰ میلیارد ریال کلاهبرداری کرده بود، خبر داد.
به گزارش ژولی پولی به نقل از خبرگزاری رکنا،  محمد نادربیگی اظهار کرد: در پی اعلام شکایت از یک نفر نمایشگاه دار خودرو که با جمع‌آوری مبالغ زیادی وجه از افراد مختلف در قبال واگذاری خودرو از ۳ ماه گذشته متواری شده و اطلاعی از وی در دست نیست، بررسی موضوع در دستور کار اداره مبارزه با جعل و کلاه‌برداری پلیس آگاهی استان البرز قرار گرفت.
وی اظهار داشت: با بررسی‌های لازم، صحت خبر احراز و مشخص شد که نامبرده از کارمندان یکی از ادارات دولتی است که در کنار شغل خود اخیراً با فعالیت در یک نمایشگاه اتومبیل از سابقه و حسن شهرت خود سوءاستفاده و با پول‌های مردم اقدام به معامله خودرو و کلاه‌برداری میلیاردی از آن‌ها کرده و با توجه به غیبت ناگهانی‌اش احتمال اینکه به خارج از کشور متواری شود بسیار زیاد است.

کلاهبردار میلیاردی در دام پلیس البرز

رئیس پلیس آگاهی استان البرز افزود: در ادامه تحقیقات مشخص شد که نامبرده با استفاده از نفوذی که در دستگاه‌های دولتی داشته با ادعای اینکه می‌تواند برای اطرافیان و آشنایانش وام بگیرد مدارک شناسایی آن‌ها را گرفته و سپس به اسم آن‌ها افتتاح حساب کرده و شماره همراه خودش را هم به عنوان شماره افتتاح کننده به بانک ارائه تا پیامک‌ها و دیگر اطلاعات مربوط به حساب، به شماره او ارسال شود و سپس از طریق همین حساب، دسته چک‌ها را دریافت و اقدام به خرید و فروش خودرو و گرفتن وجه از دیگران با ارائه این چک‌ها کرده است.
وی با بیان اینکه متهم با سوءاستفاده از موقعیت شغلی خود، اقدام به افتتاح حساب و دریافت دسته چک به نام دیگران کرده و در ابتدا به منظور جلب اعتماد دارندگان چک اقدام به پاس کردن چک‌ها کرده، گفت: به بهانه خرید خودروی خارجی یا ایرانی برای شکات، به قیمت مناسب، تعدادی از معاملات را چک‌هایی که به اسم مال باختگان بود انجام داده و تعدادی را نیز باگرفتن وجه نقد از آن‌ها ترتیب داده است.
نادربیگی خاطرنشان کرد: بررسی دقیق‌تر موضوع به صورت ویژه در دستورکار تیمی از کارآگاهان زبده این پلیس قرار گرفت و محرز شد که متهم تاکنون از کشور خارج نشده و در شهر تهران و شهرستآن‌های اطراف استان تهران و البرز در حال رفت و آمد است، بلافاصله مجوز ممنوع الخروج بودن وی صادر و وضعیت و ارتباطات وی تحت کنترل قرار گرفت تا اینکه رد وی در شهرستان فردیس استان البرز شناسایی و با هماهنگی مقام قضائی نامبرده در یک عملیات غافلگیرانه دستگیر و به پلیس آگاهی استان البرز منتقل شد.
وی افزود: متهم در بازجویی‌های صورت گرفته به جرم خود مبنی بر کلاهبرداری از ۲۸ نفر از افراد اعتراف کرد و اذعان داشت که با استفاده از موقعیت شغلی‌اش و اعتمادی که اطرافیان و آشنایانش به وی داشتند، اقدام به گرفتن مدارک شناسایی به بهانه گرفتن وام، کرده پس از افتتاح حساب با امضا خودش و مشخصات آن‌ها به هویت این افراد دسته چک صادر شده و به دفعات زیاد دسته چک‌ها را پاس و دسته چک جدید دریافت کرده اما پس از مدتی دیگر توان مالی برای پاس کردن چک‌ها نداشته و از این طریق ۲۲۰ میلیارد ریال از سوژه‌های خود کلاه‌برداری کرده است.
نادربیگی با بیان اینکه با تلاش کارآگاهان هر ۲۸ مال باخته شناسایی و پرونده آن‌ها در حال انجام است گفت: متهم پس از تشکیل پرونده به دادسرا معرفی واز آن جا با قرار وثیقه ۱۵۰ میلیاردی ریالی روانه زندان شد.
رئیس پلیس آگاهی استان البرز با بیان اینکه کلاهبرداری از افراد، تحت عنوان اعتبار و سمتی که به واسطه مشاغل دولتی و غیره دارند و سوءاستفاده از جایگاه و پست سازمانی، از مواردی است که توجه به آن از سوی شهروندان بسیار حائز اهمیت است.
وی در این باره به شهروندان هشدار داد در انجام معاملات مالی و مناسبات تجاری، فقط به وضعیت افراد و اعتبار و مقبولیت آن‌ها در جامعه توجه نکرده و صرفاً اینکه فرد یا افرادی دارای منصب دولتی بوده و در کنار آن معاملات اقتصادی را هم انجام می‌دهند، به راحتی به آن‌ها اعتماد نکرده و مال و سرمایه خود را به این افراد نسپارند تا میزان این گونه جرایم کاهش یابد.