شب های مافیا چیست؟+ نحوه برگزاری - ژولی پولی

شب های مافیا چیست؟+ نحوه برگزاری

شب های مافیا چیست؟+ نحوه برگزاری

۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

شب های مافیا چیست؟+ نحوه برگزاری را در قسمت سینما و تلویزیون مجله خبری ژولی پولی مشاهده نمایید.

شب‌های مافیا یک مجموعه تلویزیونی ایرانی به کارگردانی سعید ابوطالب است که بر اساس بازی مافیا ساخته شده‌است. در هر فصل از این مجموعه، ۱۲ شرکت‌کننده از میان بازیگران سینما و تلویزیون و سایر افراد مشهور به بازی دعوت می‌شوند و آنها به اتفاق برگزارکننده برنامه محمدرضا علیمردانی، بازی را کاملاً رئال (واقعی) و بدون دخالت گروه کارگردانی انجام می‌دهند. نخستین قسمت این برنامه در تاریخ ۲۷ آبان ۱۳۹۹ توسط سامانه فیلیمو منتشر شد.

نحوه برگزاری

در بازی شب‌های مافیا بازیکن‌ها به دو دسته اکثریت شهروند و اقلیت مافیا تقسیم می‌شوند. هیچ بازیکنی به جز صاحب نقش و گرداننده از نقش‌های دیگران مطلع نیست، گرچه گروه مافیا در شب اول یکدیگر را می‌شناسند. هدف شهروندان در دست گرفتن شهر و پاکسازی آن از مافیاست و پیروزی مافیا در گروی برابری با تعداد شهروندان است. بازی در ۲ بخش شب‌ها و روزهای متوالی انجام می‌شود و اعضای هر گروه تلاش می‌کنند با اتهام زدن، نفرات گروه رقیب را از جریان بازی خارج کنند.

در پایان هر روز و با قانون تعداد یک‌دوم نفرات حاضر (+ یک) رأی، مرحلهٔ اول رأی‌گیری در روز انجام می‌شود و پس از شنیدن دفاعیه متهمان، مرحلهٔ دوم رأی‌گیری با چشمان بسته انجام و در نهایت یک نفر از بازی خارج می‌شود. البته در صورتی که یک نفر به صورت تک‌دفاع وارد دفاعیه شود، مرحله دوم رأی‌گیری در همان روز و بیداری صورت می‌گیرد، اما اگر بیش از یک بازیکن وارد رأی‌گیری شوند، دیگر بازیکنان پس از شنیدن دفاعیه متهمان، به خواب نیمروزی رفته و رأی دوم خود را می‌دهند. هرکس فقط یک حق رأی دارد و خود متهمان حق رأی ندارند. اگر تعداد رأی دو نفر در مرحله دوم رأی‌گیری با هم برابر شود، از قرعهٔ شانس یا قرعهٔ مرگ استفاده می‌شود تا تکلیف مشخص شود. بازیکن خارج‌شده می‌تواند از بین ۶ کارت با انتخاب تصادفی، وضعیتی را برای خودش یا بازی تعیین کند و همچنین بدون اشاره مستقیم به هر نقشی کلام آخر را بگوید. لازم به ذکر است که تنها بازیکنی که با اجماع آرا از بازی خارج شود، حق استفاده از کارت‌های بازی را دارد و کشتهٔ شب نمی تواند از آن‌ها استفاده کند.

در بخش شب به فرمان گرداننده گروه مافیا از خواب بیدار شده و به صورت پنهانی لحظاتی را به مشورت می‌نشینند که کدام شهروند را مورد هدف شلیک خود قرار دهند. پس از آن گرداننده برخی شهروندان را نیز برای اجرای نقش‌های شب خود بیدار می‌کند. بازیکن کشته‌شده در شب، حق انتخاب کارت و کلام آخر ندارد.

گروه مافیا

پدرخوانده یا رئیس مافیا: در شب با نظر مستقیم او یکی از شهروندان مورد هدف قرار می‌گیرد. استعلام وی برای کارآگاه همیشه منفی است.

دکتر لکتر: در شب یکی از اعضای مافیا را از شلیک شب حرفه‌ای نجات می‌دهد. او فقط یکبار می‌تواند خود را نجات دهد.

مافیای ساده (دو نفر): جزء اعضای گروه مافیا است که توانمندی منحصر به فردی ندارد.

گروه شهروند

کارآگاه: هرشب استعلام یکی از افراد بازی را از گرداننده می‌گیرد. استعلام دکتر لکتر و مافیای ساده، مثبت و استعلام رئیس مافیا و شهروندان همیشه منفی است.

دکتر: یکی از اعضای بازی را از شلیک شب نجات می‌دهد و در صورت انتخاب درست، آن شخص در بازی می‌ماند. او فقط یک بار می‌تواند جان خودش را نجات دهد.

حرفه‌ای: در شب می‌تواند یکی از اعضای بازی که به گمان وی مافیا است، مورد هدف قرار دهد. در صورت مورد هدف قرار دادن شهروند، خود او از بازی خارج می‌شود.

جان‌سخت: در شب با تیر اول مافیا بیرون نرفته و در روز تنها با رأی شهروندان از بازی خارج می‌شود. وی دو بار در شب می‌تواند استعلام نفرات خارج‌شده از بازی را بگیرد.

روان‌پزشک: در طول کل بازی و در صورت تمایل، دو بار می‌تواند برای یکی از افراد حاضر در بازی سکوت یا طول درمان تجویز کند. فرد انتخاب‌شده در طول روز بعد قادر به صحبت در بازی و نیز در دفاعیه نمی‌باشد.

شهردار: در صورتی که در دفاعیه نباشد، یک بار در طول کل بازی قادر به ملغی کردن رای‌گیری (بیرون نرفتن هیچ‌یک از افراد) یا رای خروج مستقیم به یک فرد می‌باشد.

شهروند ساده (دو نفر): جزء اعضای گروه شهر به‌شمار می‌رود که توانمندی منحصر به فردی ندارد.

کارت‌ها

مسیر سبز: بازیکن خارج‌شده می‌تواند با دادن این کارت به یک بازیکن دیگر، وی را در روز بعد مصون از رأی‌گیری و دفاعیه کند.

فرش قرمز: بازیکن خارج‌شده با دادن این کارت به بازیکن دیگر، او را در روز بعد مستقیماً به دفاعیه می‌فرستد.

ذهن زیبا: بازیکن در حال ترک بازی نقش یک بازیکن دیگر را حدس می‌زند و در صورت حدس درست، خود او به بازی برمی‌گردد.

بی‌خوابی: در صورت انتخاب این کارت توسط بازیکن در حال ترک بازی، در پایان همان روز بخش شب وجود ندارد و بازی مستقیماً به روز بعد می‌رود.

سرگیجه یا دروغ سیزده: بازیکن در حال ترک بازی باید یک دروغ مرتبط به بازی بگوید(یک حقیقت مربوط به بازی را به صورت وارونه بیان کند)، و گرداننده، دروغ بودن(وارونه بودن) آن را تأیید نماید و سپس از بازی خارج میشود.

شلیک نهایی: بازیکن در حال ترک بازی، به‌جای مافیا شلیک شب پیش‌رو را به انتخاب خودش انجام خواهد داد و مافیا در آن شب حق شلیک نخواهد داشت.