رقص کاندیدای انتخابات شورای شهر یاسوج+ ویدیو - ژولی پولی

رقص کاندیدای انتخابات شورای شهر یاسوج+ ویدیو

رقص کاندیدای انتخابات شورای شهر یاسوج+ ویدیو

۲۶ خرداد ۱۴۰۰

رقص کاندیدای انتخابات شورای شهر یاسوج+ ویدیو را در مجله خبری ژولی پولی مشاهده نمایید.

مشاهده ویدیو:

درباره استان کهگیلویه و بویراحمد:

کهگیلویه و بویراحمد، یکی از استان‌های ایران است که مرکز آن، شهر یاسوج است.این استان با مساحتی حدود ۱۶هزار و ۲۴۹ کیلومتر مربع، درامتداد رشته کوه‌های زاگرس قرار دارد که از شمال به چهارمحال و بختیاری، از غرب به خوزستان، از جنوب به بوشهر و از شرق به استان فارس و استان اصفهان محدود می شود.

این استان در سال ۱۳۹۵ خورشیدی، دارای ۷۱۳٬۰۵۲ نفر جمعیت بوده است.

این استان، غنی‌ترین نفت را در میان استان‌های نفتی ایران دارد.

با اینکه این استان یک درصد مساحت ایران را شامل می‌شود اما به تنهایی سی و پنج درصد نفت و گاز ایران را داراست.

جمعیت کهگیلویه و بویراحمد بر پایه سرشماری مرکز آمار ایران در سال۱۳۹۵ برابر با ۷۱۳٬۰۵۲ نفر بوده که ۵۰ درصد آن‌ها در شهرستان بویراحمد حضور دارند.

زبان مردم کهگیلویه و بویراحمد:

مردم استان بیشتر به گویش‌های جنوبی زبان لری سخن می گویند.

این گویش برای دیگر لرزبانان قابل درک است. به استناد کتاب ممسنی در گذرگاه تاریخ نوشته حسن حبیبی فهلیانی ، مردم لرستان، ممسنی از یک نژاد بوده و با یک زبان صحبت می‌کنند؛ ولی مردم بویر احمدی اصالتاً لرتبار هستن اصلی‌ترین مشخصه فرهنگی و اجتماعی منطقه، در گذشته ساختار اجتماعی عشایری بوده‌است.

هرچند امروزه این ساختار دگرگونی زیادی داشته اما هنوز موقعیت اجتماعی و شناسایی افراد حتی در جامعه شهری استان نیز از طریق وابستگی و تعلقات آن‌ها به ساختار ایلی تعیین می‌گردد.

این منطقه در گذشته نه چندان دور، در قلمرو شش ایل بویر احمد، طیبی، بهمئی، دشمن زیاری، بابویی بوده‌است.

اکثر مردم استان کهگیلویه و بویراحمد، به زبان لری صحبت می‌کنند.

این گویش بازمانده زبان ایرانیان قدیم است که کمتر تحت تأثیر زبان‌های بیگانه قرار گرفته‌است و اختلافات ریشه‌ای با سایر گویش‌های زبان لری ندارد.

فرهنگ مردم کهگیلویه و بویراحمد:

یاریار بهمئی از آوازهای کهن قوم لر است که از فطرت پاک نیاکان سرچشمه گرفته و بخشی از هویت فرهنگی ایل بهمئی را تشکیل می دهد.

توسعه انسانی کهگیلویه و بویراحمد:

شاخص کشوری میانگین بلندی قد در کشور ایران هم‌اکنون شش درصد بوده که در استان کهگیلویه و بویراحمد به واسطه تغذیه خوب این میزان با دو برابر افزایش حدود ۱۲ درصد برآورد شده‌است.