غذای خانگی سه سار چیتگر

اکبر گلپایگانی واکسن کرونا زد - ژولی پولی

اکبر گلپایگانی واکسن کرونا زد

اکبر گلپایگانی واکسن کرونا زد

17 اردیبهشت 1400

اکبر گلپایگانی واکسن کرونا زد را در قسمت حواشی هنرمندان مشاهده نمایید.

اکبر گلپایگانی معروف به گلپا امروز نخستین دوز واکسن کرونا را دریافت کرد.

اکبر گلپایگانی ، خواننده پیشکسوت کشورمان امروز نخستین دوز واکسن کرونایش را تزریق کرد.

به گزارش ژولی پولی به نقل از خبرگزاری رکنا، استاد ‎گلپا امروز نخستین دوز از واکسن کرونا را بر اساس اولویت سنی بالای هشتاد سال، دریافت کردند.

مشاهده ویدیو:

بیوگرافی اکبر گلپا:

اکبر گلپایگانی در سال ۱۳۱۲ در محله تکیه زرگرهای تهران به دنیا آمد. تلخ‌ترین اتفاق کودکی او از دست دادن مادرش در پنج سالگی بود که تاثیر زیادی روی او گذاشت.

گلپا در سال ۱۳۱۷ به عنوان قاری برتر قرآن در مدرسه فرهنگ برگزیده شد و این ماجرا باعث تشویقش برای فراگیری اصول اولیه تعزیه نزد تعزیه‌خوان محله شد.

او ۲ سال بعد و به طور منظم شروع به فراگیری موسیقی و آواز نزد پدرش حسین گلپایگانی پرداخت.

سال ۱۳۳۵ یونسکو گلپا و برومند و بهاری را برای اجرای آواز و موسیقی در برنامه ویژه‌ای دعوت کرد. ااین دعوت بهانه‌ای شد تا این سه هنرمند ایرانی برای اولین‌بار برنامه‌ای را در خارج از ایران اجرا کنند.

این اجرای اثرگذار در حالی برگزار می‌شد که گلپا ۲۳ سال بیشتر نداشت اما با آن سن کم تسلط او بر دستگاه‌ها و اجرای صحیح آواز مورد تحسین قرار گرفت.

شهرت گلپا بین مردم ایران در سال ۱۳۳۷ بیشتر شد. او توسط داوود پیرنیا که مبتکر برنامه گلها بود به رادیو دعوت شد و بعد از آن به طور مداوم صدا و آوازش از رادیو پخش می‌شد.

گلپا در سال ۱۳۴۶ در سن ۳۴ سالگی با گلرخ گلرایلی ازدواج کرد و حاصل این پیوند دو دختر به نام‌های ساقی و ساغر بود.

سال ۱۳۵۸ شروع ممنوع‌الکاری علی‌اکبر گلپایگانی در رادیو و تلویزیون ایران بود.۱۳ سال بعد و در سال ۱۳۷۱ مرد حنجره‌طلایی کنسرتی در آمریکا روی صحنه برد و در سال‌های بعد هم اجراهای دیگری در خارج از ایران داشت.

سال ۱۳۸۲ بالاخره طلسم ممنوع‌الکاری گلپا در ایران هم شکسته شد و او توانست بعد از ۲۴ سال ۲ کاست با عنوان‌های مست عشق و عقیق روانه بازار کند.