کانال تلگرام ژولی پولی

چگونه مزاج یا طبع خود را تشخیص دهیم - ژولی پولی

چگونه مزاج یا طبع خود را تشخیص دهیم

چگونه مزاج یا طبع خود را تشخیص دهیم

۲۷ تیر ۱۳۹۸

Spread the love

در چند سال اخیر که طب سنتی رواج یافته و بیش از پیش فرا گیر شده است و حتی پزشکان طب سنتی به صورت تخصصی فعالیت می کنند. اگر شما هم جزو افرادی هستید که بارها برایتان پیش آمده که از طبع یا مزاج شناسی و مزاج های بلغمی، سوداوی، صفراوی و دموی چیزهایی شنیده باشید ولی هنوز نمی دانید اینها چه هستند و چگونه می توانید بدون مراجعه به پزشک طب سنتی، طبع خود را تشخیص دهید.

با مجله خبری ژوی پولی همراه شوید تا خیلی ساده شما را با مفهوم مزاج شناسی و تشخیص مزاجتان آشنا کنیم:

همانطوری که می دانید عناصر موجود در جهان شامل باد، آب، خاک و آتش می باشند که به آنها عناصر اربعه می گویند.

هر کدام از این عناصر خاصیتی دارند:

  1. آتش خاصیت گرم دارد.
  2. خاک خاصیت سرد دارد.
  3. باد خاصیت خشک دارد.
  4. آب خاصیت تر دارد.

چهار مزاج اصلی و چهار مزاج مرکب وجود دارد.

مزاج های اصلی شامل سرد، گرم، خشک و تر هستند.

خصوصیات-روانی-افراد-براساس-طبع

مزاج های مرکب که شامل ترکیب دو مزاج اصلی می شوند:

  1. صفراوی: مزاج گرم و خشک
  2. دموی: مزاج گرم و تر
  3. سوداوی: مزاج سرد و خشک
  4. بلغمی: مزاج سرد و تر

علاوه بر ۸ مزاجی که در بالا گفته شد، مزاج معتدل نیز وجود دارد.

حال چگونه تشخیص دهیم طبع ما صفراوی، دموی، سوداوی یا بلغمی است؟

صفراوی: اگر از نظر چهره زرد رنگ، کم مو و لاغر اندام هستید ولی بدنتان عضلانی است، از نظر خصوصیات اخلاقی تیزبین، پرخاشگر، حساس، آینده نگر، پر حرف و پر انرژی هستید و میل جنسی بالایی دارید و با غذاهایی با طبع سرد و تر همچون خیار، انار، آلو، هندوانه، دوغ و ماست میانه ی خوبی دارید مزاج شما صفراوی است.

دموی: اگر از نظر چهره سرخ و برافروخته هستید، بسیار عرق می کنید و چاق هستید و بدنتان عضلانی است، از نظر خصوصیات اخلاقی خوش اخلاق، شجاع، دارای اعتماد به نفس بالا، هوش بالا، اهل عشق و دارای میل جنسی بالایی هستید و با خوراکی هایی با طبع سرد و خشک همچون توت، غوره، سنجد، پرتقال، نارنگی، برنج، لیمو میانه ی خوبی دارید مزاج شما دموی است.

سوداوی: اگر بدنی لاغر بدون عضله دارید، سفیدی چشمانتان کدر است و پر مو هستید، از نظر اخلاقی منظم، بدبین، انتقام جو، تیزبین، نگران و وسواس و دارای میل جنسی بالایی هستید و با غذاهایی که طبع تر و گرم دارند همچون آب نارگیل، گوشت مرغ، لوبیا، کشمش، فندوق، ترب، گوشت بره، آلو شیرین ارتباط خوبی دارید، مزاج شما سوداوی است.

بلغمی: اگر بدن چاقی دارید که بیشتر آن چربی است، پوستی سفید دارد و موهایتان زود سفید شده است، از نظر اخلاقی حسابگر، منطقی، اهل ساز، فراموش کار، استعداد کم در یادگیری، میل جنسی کمی دارد و با غذاهایی همچون گردو، پنیر، گوشت مرغ، آبگوشت، رازیانه، آویشن، دارچین و سیر ارتباط خوبی دارید بلغمی مزاج هستید.